NI8-M18S-NE
Inductive Sensor, Short threaded cylindrical housing M18, Switching distance 8m m, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NAMUR
Inductive Sensor, Short threaded cylindrical housing M18, Switching distance 8m m, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NAMUR
Inductive Sensor, Short threaded cylindrical housing M18, Switching distance 8m m, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NAMUR
| External dimensions | M18 x 1 |
|---|---|
| Sensing range | 8 mm |
| Output type | NAMUR |
| Mounting | Non-flush |
| Product size | M18 x 40 mm |
| Output status | NC |
| Cable type | PVC |
| IP rating | IP67 |
| Connection | Cable |
| Housing material | Nickel-plated brass |
| Sensing surface material | PBT |
| Switching frequency | 500 Hz |
| Supply voltage | 7.7 ... 9 V |
No additional information at this time.
| ATEX | ELCO_NAMUR_ATEX.pdf |
|---|---|
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
| Datasheet | ELCO_本安系列_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_NAMUR-M18S_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Ni8-M18S-NE.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}