NI8-AM18-CP6L
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M18, Switching distance 8 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, PNP NC, Cable 2 m
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M18, Switching distance 8 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, PNP NC, Cable 2 m
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M18, Switching distance 8 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, PNP NC, Cable 2 m
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| IP rating | IP67 |
| Mounting | Non-flush |
| Product size | M18 x 55 mm |
| Connection | Cable |
| Sensing range | 8 mm |
| Housing material | Stainless steel |
| Switching frequency | 100 Hz |
| Output type | PNP |
| Cable type | PVC |
| Sensing surface material | Stainless steel |
| Supply voltage | 10 ... 30 V DC |
No additional information at this time.
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
|---|---|
| Datasheet | ELCO_全金属封装系列_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_All metal-AM18_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Ni8-AM18-CP6L.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}