NI4-AM12-CN6L-Q12
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M12, Switching distance 4 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NPN NC, M12 connector
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M12, Switching distance 4 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NPN NC, M12 connector
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M12, Switching distance 4 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NPN NC, M12 connector
| External dimensions | M12 x 1 |
|---|---|
| Connection | M12, 4-pin |
| Output status | NC |
| Sensing surface material | Stainless steel |
| IP rating | IP67 |
| Supply voltage | 10 ... 30 V DC |
| Ambient temperature | -25 … +70 ℃ |
| Sensing range | 4 mm |
| Housing material | Stainless steel |
| Switching frequency | 200 Hz |
| Load current | ≤ 200 mA |
No additional information at this time.
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
|---|---|
| Datasheet | ELCO_全金属封装系列_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_All metal-AM12_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Ni4-AM12-CN6L-Q12.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}