NI20-WL40-BN6L-Q
Inductive Sensor, Rectangular housing WL40, Switching distance 20 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NPN NO+NC, screw terminals
Inductive Sensor, Rectangular housing WL40, Switching distance 20 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NPN NO+NC, screw terminals
Inductive Sensor, Rectangular housing WL40, Switching distance 20 mm, Non-flush, IP67, -25…70 °C, NPN NO+NC, screw terminals
| Sensing range | 20 mm |
|---|---|
| Mounting | Non-flush |
| Connection | Terminal |
| Output status | NO + NC |
| Housing material | PA |
| Sensing surface material | PA |
| Supply voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency | 50 Hz |
| Load current | ≤ 200 mA |
| Ambient temperature | -25 … +70 ℃ |
| External dimensions | Square |
| Output type | NPN |
No additional information at this time.
| CE | ELCO_Plastic Square_CE.pdf |
|---|---|
| Datasheet | ELCO_方形_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_Compact rectangular-WL40_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Ni20-WL40-BN6L-Q.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}