FI5-AM18-OP6L-Q12
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M18, Switching distance 5 mm, Flush, IP67, -25…70 °C, PNP NO, M12 connector
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M18, Switching distance 5 mm, Flush, IP67, -25…70 °C, PNP NO, M12 connector
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M18, Switching distance 5 mm, Flush, IP67, -25…70 °C, PNP NO, M12 connector
| Ambient temperature | -25 … +70 ℃ |
|---|---|
| Connection | M12, 4-pin |
| IP rating | IP67 |
| Sensing range | 5 mm |
| Switching frequency | 120 Hz |
| Product size | M18 x 67 mm |
| Housing material | Stainless steel |
| Output type | PNP |
| Load current | ≤ 200 mA |
| Sensing surface material | Stainless steel |
| Supply voltage | 10 ... 30 V DC |
No additional information at this time.
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
|---|---|
| Datasheet | ELCO_全金属封装系列_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_All metal-AM18_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Fi5-AM18-OP6L-Q12.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}