FI3D-KM18-OP6
Inductive Sensor, Threaded cylindrical housing M18, High pressure up to 500 bar, Switching distance 3 mm, Flush, IP68, -25…70 °C, PNP NO, 2 m cable
Inductive Sensor, Threaded cylindrical housing M18, High pressure up to 500 bar, Switching distance 3 mm, Flush, IP68, -25…70 °C, PNP NO, 2 m cable
Inductive Sensor, Threaded cylindrical housing M18, High pressure up to 500 bar, Switching distance 3 mm, Flush, IP68, -25…70 °C, PNP NO, 2 m cable
| Sensing range | 3 mm |
|---|---|
| Cable type | PVC |
| Ambient temperature | -25 … +70 ℃ |
| Cable length | 2 m |
| IP rating | IP68 |
| Connection | Cable |
| Load current | ≤ 200 mA |
| Output status | NO |
| Housing material | Stainless steel |
| Sensing surface material | Ceramics |
| Special performance | Pressure range MAX 500bar |
| Switching frequency | 800 Hz; |
No additional information at this time.
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
|---|---|
| Datasheet | ELCO_耐高压_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_High pressure resistant-KM18_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Fi3D-KM18-OP6.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}