FI2-M12S-NE
Inductive Sensor, Short threaded cylindrical housing M12, Switching distance 2 m m, Flush, IP67, -25…70 °C, NAMUR NC, Cable 2 m
Inductive Sensor, Short threaded cylindrical housing M12, Switching distance 2 m m, Flush, IP67, -25…70 °C, NAMUR NC, Cable 2 m
Inductive Sensor, Short threaded cylindrical housing M12, Switching distance 2 m m, Flush, IP67, -25…70 °C, NAMUR NC, Cable 2 m
| Output type | NAMUR |
|---|---|
| External dimensions | M12 x 1 |
| Cable type | PVC |
| Cable length | 2 m |
| Connection | Cable |
| Product size | M12 x 31.9 mm |
| Sensing range | 2 mm |
| Sensing surface material | PBT |
| IP rating | IP67 |
| Ambient temperature | -25 … +70 ℃ |
| Output status | NC |
| Housing material | Nickel-plated brass |
| Switching frequency | 1 |
No additional information at this time.
| ATEX | ELCO_NAMUR_ATEX.pdf |
|---|---|
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
| Datasheet | ELCO_本安系列_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_NAMUR-M12S_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Fi2-M12S-NE.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}