FI1-AM08-CD6L
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M08, Switching distance 1 mm, Flush, IP67, -25…70 °C, 2-wire DC, Cable 2 m
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M08, Switching distance 1 mm, Flush, IP67, -25…70 °C, 2-wire DC, Cable 2 m
Inductive Sensor, All metal housing, Threaded cylindrical housing M08, Switching distance 1 mm, Flush, IP67, -25…70 °C, 2-wire DC, Cable 2 m
| External dimensions | M8 x 1 |
|---|---|
| Connection | Cable |
| Load current | ≤ 100 mA |
| Supply voltage | 10 ... 30 V DC |
| Ambient temperature | -25 … +70 ℃ |
| Sensing surface material | Stainless steel |
| Output status | NC |
| Switching frequency | 200 Hz |
| Cable type | PVC |
| Cable length | 2 m |
| Output type | DC |
| Sensing range | 1 mm |
No additional information at this time.
| CE | ELCO_Metal Housing_CE.pdf |
|---|---|
| Datasheet | ELCO_全金属封装系列_DataSheet_CN.pdf |
| Datasheet | ELCO_All metal-AM08_DataSheet_EN.pdf |
| 3D Drawing | ELCO_Fi1-AM08-CD6L.STEP |
| Manual | ELCO_Inductive Sensors Introduction_Manual_EN.pdf |
There are no reviews yet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}